המקום הנכון, ד"ר קן רובינסון
ציטטות


קשה לשים אצבע על סוד קסמו של קן רובינסון, ד"ר קן רובינסון או סייר רובינסון שקיבל אצולה של כבוד באנגליה מולדתו. הרצאותיו הן הנצפות ביותר באתר TED למרות שאינן מלוות באפקטים או מצגות, דיבורו מונוטוני - אפילו כשהוא מתבדח - והוא זז מעט מאוד, אם בכלל, על הבמה בשל שרידי פוליו שהוא סוחב מילדותו. ובכל זאת, האיש מרתק וההתבוננות שלו על מערכת החינוך חשפה את עירומיה. "המלך עירום" הוא לחש והשמועה טילטלה את עולם החינוך המערבי ויצרה צונמי של דיבורים בנושאים כמו יצירתיות, הררכיה במקצועות הנלמדים, סטנדרטיזציה במבחנים, מקומן של האמנויות ומציאת המקום הנכון.

"אני מאמין בכל ליבי שכולנו נולדים עם יכולות טבעיות אדירות, וככל ששהותנו בעולם מתארכת, אנחנו הולכים ומאבדים את היכולת לזהות אותן ולהשתמש בהן"

"אני משתמש במושג "המקום הנכון"* כדי לתאר את העיסוק שהוא נקודת המפגש בין אהבתנו לכשרוננו... אחד העקרונות הבסיסיים של המקום הנכון הוא  שעלינו להעמיד בסימן שאלה את מה שנראה לנו מובן מאליו בכל הנוגע ליכולות שלנו ושל אחרים" [* The Element לפי הביטוי  In his/her element "כמו דג במים]

"אנשים רבים אינם מוצאים את המקום הנכון להם מפני ש -
1. אינם מבינים את היכולות שלהם
2. אינם מבינים את ההרכב היחודי 
   שלהם
3. אינם מבינים שיש בהם יכולת
    להתחדש בלי הרף"

"למקום הנכון יש שני מאפיינים עיקריים, ולהמצא בו יש שני תנאים. המאפיינים הם כשרון ותשוקה, והתנאים הם גישה נכונה והזדמנות"

"אינטליגנציה ויצירתיות הן קרובות משפחה. אני אכן מאמין בכל ליבי שאי אפשר להיות יצירתי בלי לפעול בצורה אינטליגנטית. ובאותה מידה, צורת האינטליגנציה הגבוהה ביותר היא החשיבה היצירתית"

"הדמיון הוא שמפריד בין בני האדם לבין כל בעלי החיים האחרים עלי אדמות, הדמיון הוא הבסיס לכל הישג אנושי יחודי... באמצעות הדמיון אנחנו מעלים במוחנולא רק דברים שחווינו אלא גם דברים שלא חווינו מעולם. אנחנו יכולים להניח השערות, לשער השערות, להעלות סברות ולשקול אפשרויות, כלומר, אנחנו יכולים ליצור בעזרת הדמיון"

"חשיבה יצירתית היא מציאת קשרים חדשים בין הדברים, כך שמתאפשר לנו לראות אותם בדרכים חדשות ומנקודות מבט שונות"


ד"ר רובינסון מצטט את  ויליאם ג'יימס, הוגה דעות מהמאה ה 19שאמר -
"התגלית הגדולה ביותר של בני דורי היא שבני אדם יכולים לשנות את חייהם באמצעות שינוי גישתם... אם משנים את הגישה, אפשר לשנות את החיים"
לראש הדף
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה