"סוכן תרבות" פינת ההמלצה האישית

2:20 דקות של "תהילה"  בפינת המלצות התרבות של "סוכן תרבות" עם קובי מידן. הראיון צולם בבית ב-   #חיפהשמריהולוין7 ושובץ בתכנית ששודרה בשישי 10/03/2023. התרגשתי והודתי על האפשרות להפנות זרקור לתערוכה המרתקת והחשובה הזו, שראיתיה כבר פעמיים ועוד הלב כמהה לביקור חוזר. מתחת לוידאו מסתתרות כל המילים שרציתי להגיד ולא נכנסו לשידור -למרגלות הגלבוע בעמק המוריק במשכן לאמנות עין חרוד  מוצגת תערוכת ענק בשם "רוח האדם, רוח המקום", חמישה אמנים בני משפחה אחת מאום אל-פאחם - ווליד, סעיד, פריד, עאסם וכרים אבו שקרה.

לכו לראות!
לראות לא רק בגלל שמדובר בחמישה אמנים ערבים ישראלים, וזו אמירה חברתית ופוליטית כשלעצמה, ולא רק כי חמישתם גדלו ונהיו אמנים באחת הערים הכי מדממות ואלימות בישראל, לכו לראות לראות כי מדובר באמנים מצויינים ועבודות חזקות שאוגדו לתערוכה מרתקת.

בחירת האוצרים גליה בר אור וחוסני אלח'טיב שחאדה לתת לכל אמן את חלליו, לספר כל סיפור בנפרד איפשרה מעין רב-שיח שקורה בראשה של הצופה בשיטוט בין החדרים בהם מוצג כל אמן בנפרד. יש בעבודות מורכבות גדולה של זהויות, אין סטראוטיפים. יש עיסוק במקום אהוב, בבית גאוגרפי. חשיפה של פחדים גדולים, נוכחת בעבודות המשפחה - ילדות בצל אלימות, מול הזדקנות בחיק משפחה אוהבת, סודות, מסורות ומנהגים, מסתורין ורוחניות האמונה הדתית.

חשוב להגיד גם שהתערוכה בעין חרוד, בה צפו עד כה עשרות אלפי מבקרים, היא גם יפה, מרוממת נפש, מעין קתרזיס למתחי החוץ והיא מזכירה לנו שמורכבות קיימת, ותתקיים, אך היא איננה מבטלת הומניות ומכאן הדיוק בשמה -
"רוח האדם, רוח המקום".
לראש הדף
קישור חיצוני
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה