פרידה מטוני בוזן מפתח מפת התודעה

באפריל 2019 הלך לעולמו טוני בוזן, Tony Buzan. לא הכרתי את בוזן, אבל אני חבה לו תודה גדולה על הכלי שפיתח. ה- Mind Map שקיבל בעברית את השם השגוי מפת חשיבה ונקרא בעבודתי, מפת תודעה. המפות שאני יוצרת עבור אנשים, משקפות את התודעה שלהם, שיש בה, בנוסף למידע גם חלקים רבים נסתרים וחבויים שאינם עולים בקלות לפני השטח, ומאפשרות להם שיחרור והנכחה ויזואלית מאורגנת.

לפיתוח של בוזן יש אמהות ואבות קדומים העונים לשמות אחרים כמו "שמש אסוציאציות" או "תרשימי זרימה" אבל בוזן דייק את הכלי ועיגן את החיזוקים הפיסכולוגיים, פיזיולוגיים ונוירולוגיים של פעולתיו. בעבודה שאני עושה עם מפות התודעה אני נסמכת על רוב הכללים שפרשה בפני עינת להב שהייתה תלמידתו של בוזן ומלמדת את תורתו בארץ, בקורס שנערך בסטודיו אמנות בקשיבות ומחברת אותם לכלים נוספים לנסיון חיי ולעולמות הידע שלי.

החווייה שחוויתי, אל מול התהוות המפה הראשונה שלי, הייתה של שחרור והקלה. בחרתי למפות את עולמות העבודה שלי, ומסיבה שלא ברורה, בחרתי במילה האנגלית וכתבתי בגדול Work. התחלתי לפרוס את ענפי-הנושאים כשלפתע עצרתי. הויזואליות שלפני גרמה לי לראות את הקרבה בין העבודה שמצאתי לעצמי לעולם שיצרתי, להבין שבין Work ל- World, יש שונות של שתי אותיות בלבד. לקחתי דף נקי והתחלתי מחדש. המהלך הסמנטי הפעוט הזה, של הכפפת שתי המילים Work&World למעיין מילה חדשה אחת, עזר לי לפצח ולשחרר מועקה של שנים רבות. 

25/10/2018

מה בדיוק קרה לי שם, על זה נדבר פנים אל פנים בהקדמה לתהליך שלך ואספר גם על סודות נוספים, שלי מעצמי, שהמפה סיפרה לי. דמיינו אמבטיית מלאה במים. ברגע שפתחת את הפקק, רגע לפני שהמים זורמים החוצה ועולות ומשתחררות בועות של אויר. את הבועות האלו אנו משחררים לחפשי בעבודה על מפת התודעה, הן התשובות, הבהירויות , הרעיונות היצירתיים, שהיו כלואים במוחינו. 
10/2019
זאת ועוד...

את העקרונות הפשוטים של יצירת מפה ניתן ללמוד מהסרטון הקצר המצורף. שווה לצפות ולנסות. 

- בקישור התחתון ראיון עם עינת להב עם מותו של בוזן
- עוד רשומות קשורות בסמלילים האפורים למטה
- אם גם את.ה רוצה, צרו קשר עוד היום לראש הדף
קישור חיצוני
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה