דיבור פשוט

תכנית שנולדה כמענה לשיח [שיחה], ובמיוחד העדר השיח בו מתפתחים ילדים ונוער בדור הנוכחי, שרבה בו לכאורה התקשורת אך מועט בו הדיבור הפשוט... יש חשיבות עצומה לדיבור פשוט בין אנשים. דיבור פשוט או באנגלית ConverSimple הוא כלי עזר לעידוד שיחה פתוחה וערה.

אוסף מצגות המשלבות דימויים ושאלות, מלאות ביצירתיות וחשיבה שמחוץ לגבולות הקופסא המוסכמת,  המציפות לתודעה האישית והקבוצתית סוגיות, מושגי יסוד ועורכים המייחדים אותנו כבני אדם. 

"השאלות חשובות יותר מהתשובות" לימד אותי הרב דני סגל. בתכנית שבניתי אין תפקיד המנחה לתת תשובות, הן באות מחכמת ההמונים. התכנית שואלת שאלות, מעלה אופציות לתשובות, מציפה חומרים למודעות ומזמנת נושאים רבים ומגוונים למפגש של דיבור פשוט. 

ג'אלל ספר, אמן אירניבספרו  דרך כפר, מחשבה ומעשה, מרחב וזמן בחינוך אדם, כותב ד"ר חיים פרי כך:
"מפגש דיאלוגי יכול להוביל לתיקון הלב. לא מדובר בסתם שיחה, או במעשה של דיבור בין שני אנשים בעלי אינטרס - המפגש הדיאלוגי הוא זיקה של חסד שיש לכונן אותה בתוך הקשר, בתוך זירה של משמעות. יש לרצות בה [ בזיקה זו] בשביל עצמה. לזיקה הדיאלוגית, ככל שהיא רצויה ויש בה שגב, יש מחירים. קל ופשוט יותר להתנהל בעולם שאין בו תביעה למאמץ של דיאלוג, כי הנהלים וההיצמדויות למוכר אולי מבטיחים בהירות והצלחה מיידית ואילו דיאלוג לעומתם אינו עושה כן. ובכל זאת, מחנך שמבין את תפקידו כמייצג שלמות הורית יראה ביכולתו להיכנס לדיאלוג זכות ולא כורח, ביטוי לאנושיות שלו ולא מצוות אנשים מלומדה." 
ברק הימן בדיבור פשוט עם בנו
מרגע שתינוקות מתחילים לתקשר עם סביבתם, הם ברי-שיחה פשוטה. כל אותן מילים, מושגים סיפורים ושירים אליהם נחשפים עוללים ישכנו בתוכם עד הרגע בו יזדקקו להם. בכל פעם שניקשור בין נושא עליו דיברנו לעניין המעסיק אותם כעת, יפתחו המגירות הנכונות וישחררו את פרחי המידע ואיתו את הרגש, הערך וכל המטענים הנוספים. 

כאשר בני אדם מגיעים לגיל ההתבגרות הדיבור הפשוט נחוץ שבעתיים, נחוץ כיוון הלב או תיקון הלב. עולמם של המתבגרים מתערער, האיזון ההורמונאלי מופר ואיתו הפרופורציה בין הקצוות בכל תחום בחיים. מי שדיברו איתו בילדותו ימשיך במידה רבה להשתמש בורבאליות ויתקשר עם הסביבה, אחרים יגיעו לאלימות, דכאונות ויחוו קושיים גדולים.

תיקון הלב עפ"י ד"ר פרי הוא "החתירה הסיזיפית המתמדת של האדם להרמוניה עצמית. זהו תהליך פנימי שמתבסס על דיאלוג עם האחר [עם כל מה שמחוצה לי], שתכליתו מימוש הכמיהה להיעשות אדם שלם, אדם במלוא מובן המילה."

במהלך השנים, בשילוב בין ההורות האישית והמפגש עם בני נוער במסגרות עבודה והתנדבות שונות הרגשתי צורך רב לדבר איתם, ללמד אותם לדבר. לאחרונה מצאתי מפתח לדיבור כזה שהוא פשוט  אך לא שיטחי, שהוא מונחה אך קצבי, צעיר ומגוון. התכנית מתאימה לצעירים ומבוגרים כאחת. שיחה על יסודות חיינו אינה דבר של יומיום גם בקרב אנשים מבוגרים. ניתן לתת למפגשים יעדים שונים כגון הגברת הפתיחות וההכרות בין חברי צוות או חקר הסיפור האישי ככוח מעצים. ניתן ליצר בדיבור פשוט מסלולים שונים שבהדרגה ותוך שמירה על תחושת הביטחון האישי יביאו לפתיחות מוגברת, חשיפה העצמה והנכחה של האני בקבוצה.

לראש הדף