01. חמסא חמסא, יומולדת בפאתי פריז

אני ילדת יומולדת. חמישים וחמש היום!
רגע לפני שנסגר היום הזה - בצרפת הוא נסגר שעה מאוחר יותר - ולמרות העייפות ואדי האלכוהול,
רוצה לכתוב פרק ראשון במסע שלי עם אבי ובתי בין אחיו ובני משפחתינו בצרפת. 
מסע שורשים, גזעים, ענפים ובתקווה, מסע של פריחה!
מסע קצרצר המסתמן, כבר עכשיו, כרב משמעות ומרובה התרגשות.

הגענו אמש לבית של פיר וג'יזל, הבכור מבין אחיו החיים של אבי.
אולין, פייר ואבא הללאבא בן 80 בחולצת אתא יושב ופייר בן 83 עומד לצידוהם היו שבעה ילדים למשפחת H'Limi: אדגר הבכור שנפטר לפני שנים ספורות, פייר, אבא הלל [ראול], ג'ימס, יעקוב [רישרד], אולין ושרלה. שישה אחים ואחות אחת שדומה שתי טיפות מים לסבתי קלריס. כולם חיו וגדלו בבית גדול ורב דירות בקונסטנטין שבאלג'יריה - היום למדתי לדעת - תשע נפשות בדירת שני חדרים. לפנות ערב היו מפנים את פינת האוכל המחוברת למטבח ומציעים מזרוני שינה לכל הבוגרים. הצעירים ישנו עם ההורים! סבא רנה היה נגר וסבתא קלריס תופרת.

עשר משפחות חיו בבניין בשכנות מופתית: ארבע משפחות יהודיות, שתיים נוצריות ושתיים מוסלמיות. העויינות שהייתה באותה תקופה לא חדרה לבניין והשכנים היו מביאים זה לזה תקרובות בחגים. סבי היה איש מאמין ובתמונות הוא מוביל את סדר הפסח.
חוגגים פסח באלג'יר, שנות החמישים חוגגים פסח באלג'יר, רחצה חוגגים פסח באלג'יר, מוציא מצה
החיים באלג'יר היו צנועים אך טובים. המון חברים ולימוד תורה. תנועת נוער ציונית "דרור הבונים", השראה תרבותית עזה מהשלטון הצרפתי ושורשים ערביים. הכל התערבב יחד. אדגר האח הבכור היה הראשון שמצא עצמו בפריז. אחריו היגרו הנה ההורים וחמישה אחים. אבא שלי ואחיו ג'ימס היו היחידים שעלו במסגרת גרעין לקיבוץ חניתה ביחד עם כמה בני דודים וקבעו חייהם בארץ. לימים הצטרף גם יעקוב. כל זה לפרקי ההמשך. 
13/04/2017*****


ובאשר ליומולדת, לא יכולתי לבקש לי טובה מזו. מרגשת ומעשירה.
ברכות ומכתבים מהארץ,
אינסוף סיפורים כאן
אבא מצד אחד ואלה מהצד השני
ועוד הרבה אהובים אונליין בווצאפ.

אחלה יומולדת!
13/04/2017

to top
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה
‏שלום לך; אם את לא זוכרת - אני צפורה, אימה של מרגלית שחר. מזל טוב ליום הולדתך! רק שתדעי - את עכשיו בגיל הטוב ביותר. את בוודאי כבר יודעת מי את, מה יכולותייך, איך להתמודד עם חולשותייך. הילדים (אני מניחה שיש) כבר גדולים למדי ואת לא משועבדת להחלפת חיתולים, האכלה בכפית ועוד פעולות מהסוג הזה. את בוודאי עובדת בעבודה מספקת וגם מוצאת זמן לתחביב או שניים. אז שימחי ותהני מכל יום שעובר! הלוואי ויכולתי לחזור לגיל זה... אך אפשר למצוא שמחה גם בזיקנה. כשתגיעי - תיווכחי לדעת. כל טוב ושוב מזל טוב. ‏צפורה סמברג ‏@ 14 Apr 2017 11:50