נצח

בבחירת האושפיזין בסוכות בחר נדב דרורי לזמן את אנה פרנק כאורחת לסוכתו בערך הקבלי נצח. בעקבות פרסום היומן שכתבה במיסתור הפכה אנה פרנק לסמל הילדים בשואה והבחירה נראתה כמעט בנאלית, אך לא כך הרגשתי לאחר לאחר הקריאה...

נדב דרורי
נדב דרורי, יליד 1972. גדל בקיבוץ דן שבגליל העליון וכיום חי באלון הגליל שבעמק יזרעאל. נשוי לדפנה ואב לארבעה ילדים. מנהל מערכות מידע בחברת הייטק בינלאומית.
חבר בקהילת ניגון הלב.


אמסטרדם, אוגוסט 2012, שעת אחר הצהריים. 
אנחנו בטיול משפחתי באירופה. הבטחנו לבכורה שלנו לשלב ביקור בבית אנה פרנק.
ילדי משפחת דרורי ליד פסלה של אנה פרנקכתמימים אנחנו צועדים לכיוון הבית לאורך תעלת הפרינסנחראכט, כשלמולנו משתרע תור של כמה עשרות אנשים. מתקרבים מעט ורואים שהתור שראינו היה רק קצה קצהו של זנב תור ארוך ומפותל. מאות אנשים. צפופים, שקטים, מנומסים. "כמה זמן" אני שואל מדריך תיירים ישראלי שהזדמן למקום. "בסביבות 4 שעות" הוא עונה לי בחצי חיוך. ניסינו את מזלנו. אולי משהו יקרה וכל התור יתפזר. אך כעבור 30 דקות שבהן התקדמנו אולי מטר וחצי, הבנו שזה לא ילך. רגע לפני שסבנו לאחור הוא פונה אלי שוב "תנסו מוקדם מאוד בבוקר, לפני 08:00, יש סיכוי שאז ילך מהר יותר".


חזרנו למחרת בשעת בוקר מוקדמת ביותר. הילדים היו חצי ישנים. התור באמת היה קצר יותר, ולאחר מספר דקות נכנסנו פנימה. הביקור במוזיאון שקט, צפוף. כל דריכה על מדרגת עץ משמיעה חריקה אותנטית. כל מסדרון בקושי מכיל את כמות הסקרנים. חדר ועוד חדר. סיפור מרגש.


התור מחלון הבית
היציאה מקומת הבית הנסתר מובילה אל הקפטריה, שבחזיתה חלון גדול ממדים המשקיף על קרן הרחוב. ואז זה נגלה לי שוב. התור. מאות אנשים, גשם, רוח. מקצה התעלה שברחוב הסמוך ועד לקצה הבית. "כך זה כל השנה. יום יום" מעיר לי מגיש הקפה.

התבוננתי בהם: אמריקאים, הולנדים, אנגלים, קנדים, סינים, הודים, ישראלים, ברזילאים, כוויתים. דוברי כל השפות. בעלי כל הגוונים. בנות ובני כל הדתות ומכל הגילאים.

כבן הארץ הזו, ששמע סיפורים ממקור ראשון על המלחמה ההיא, הביקור בבית אנה פרנק אינו אלא עוד חוויה חשובה הקשורה בזיכרון השואה. אך דווקא התור. התור, המשתרך שעה שעה, בכל מזג אויר ובכל יום בשנה מול ביתה, היווה את החוויה המרגשת ביותר עבורי.

אוסף הסיפורים היומיומי הזה שכתבה אנה פרנק נגע וממשיך לגעת בכל כך הרבה ילדות וילדים בכל העולם. חלקם קרא את היומן ובא לבקר. אחרים שמעו ואולי יקראו אותו. והיה גם מי שבוודאי היה ילד שנתקל בו לראשונה והיום מגשים חלום כשמגיע עם ילדיו או נכדיו לתור הזה. אל הבית של אנה פרנק.

אני מזמין את אנה פרנק כאושפיזין לסוכה שלי. כי היא ההוכחה החיה שהטוב בעולם גובר על הרע. כי היא התשובה ההולמת ביותר שמצאתי למכחישי השואה.  


"נצח, שם הספירה הנו מלשון ניצחון, ניצוח, וזמן נצחי. בספירה זו השפע האלוהי מוכוון על מנת להעלות את המציאות ולקדם אותה אל האינסוף. בנפש האדם ספירה זו מקושרת ליכולת להציב מטרות גבוהות ולהשיגן תוך התגברות על קשיים, ליכולת הניהול וליכולת לשאוף למעלה. כמו כן גם להשפעה באופן אקטיבי על האחר. ספירה זו מקושרת לדמותו של משה." ויקיפדיה      
to top
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה