גבורה

בעוד כמה ימים תחוג הכלכלנית פרופ' אסתר דופלו Ester Duplo את יום הולדתה הארבעים. יומולדת עגול כזה מהווה בדרך כלל נקודת בחינה לחיינו ולהישגינו ואין הרבה אנשים, גברים ונשים כאחת, שיכולים בגיל כזה ...

עדית שגבעדית שגב, בלוגרית, יזמית ופעילה בפרויקטים חברתיים. 
בעלת האתר idits.co.il
אמא לשניים וגורת כלבים חדשה,
אישה מאמינה: ביפי העולם, ביכולת לשנות, בצורך לעשות!


בעוד כמה ימים תחוג הכלכלנית פרופ' אסתר דופלו Ester Duplo את יום הולדתה הארבעים. יומולדת עגול כזה מהווה בדרך כלל נקודת בחינה לחיינו ולהישגינו ואין הרבה אנשים, גברים ונשים כאחת, שיכולים בגיל כזה למנות כל כך הרבה הישגים אקדמאיים, פרסומיים, פרסים ומדליות ובעיקר הקמה וניהול של מרכז שמשנה בתפיסתו ובמעשיו את ההתייחסות העולמית לסוגיות הרעב והעוני בעולם. 

דופלו גדלה והתחנכה בצרפת והגיעה לMIT בבוסטון שם הקימהמעבדת פעולה לנושא עוני, להפוך מחקר לפעולה בשנת 2003, ביחד עם שני עמיתים, את מעבדת המחקר והאקטיביזם שבראשה היא עומדת עד היום.

הפרויקטים בהם מעורבת המעבדה בכל מקום בעולם בו רב העוני,  עוסקים בחקלאות, חינוך, סביבה ואנרגיה, כלכלה ומיקרו-מימון, בריאות, שוק העבודה, מדיניות כלכלית ואפילו מדיניות. 

דופלו הביאה חשיבה חדשה לבחינת סוגיית העוני בעולם:
"ביליון אנשים בעולם חיים בתקציב של $1 ליום" היא אומרת בפתיחת הרצאותיה אבל כשאנו באים לדבר על
 עוני עולמי אנשים נסוגים מייד. העוני הוא שקוף, הבעייה עצומה ורוב הזמן לא ברור אם אנחנו עושים את הדבר הנכון. כולנו מעדיפים לא לדעת ולא לעסוק בכך.

דופלו וחבריה למעבדה ב-MIT שינו את השאלה הגדול מהאם העזרה עובדת ? ל- מה עובד? ויצרו דרך לבחון את השאלה ע"י קבוצות רנדומאליות, אקראיות, שמושוות זו לזו כמו במחקרי מעבדה ליעילותן של תרופות. כל רעיון ניבחן בשטח ע"י שותפים מקומיים, עמותות וארגונים חברתיים שלא למטרות רווח, המלווים ומונחים ע"י דופלו וציוותה שחרטו על דיגלם להפוך מחקר למעשה! 

שינוי מהותי נוסף שהובילה דופלו הוא הפרוק של בעיות ושאלות גדולות לבעיות ושאלות קטנות המובילות לפתרונות יצירתיים, קטנים אשר לא תמיד זוכים לתמיכה מהמתבוננים מהצד, אך אי אפשר לחלוק על הצלחתם.

חשיבה זו, מחוץ לכל קופסא ותבנית, כשהיא באה מכלכלנית בכירה, מרגשת בפשטותה: היא הצליחה לגרום לעלייה בכמות התינוקות המתחסנים בהודו בעזרת תוספת של קילו עדשים יבשות כתמריץ להבאת הילודים ליום חיסונים מרוכז, עודדה אנשים לרכוש כילות ליתושים המורידות את התמותה ממלרייה בקרב ילדים מתחת לגיל חמש ע"י בבחינת היחס בין תשלום/אי תשלום/ גובה התשלום לכילות וגם העלתה את רמת הלימודים בבתי ספר בהודו ע"י הגברת נוכחות ילדים ומורים שצילמו עצמם פעמיים ביום. וזהו רק קצה עשייתה.

Photo: Ed Quinn אסתר דופלו במשרדהאסתר דופלו היא האורחת שלי, האושפיזה בסוכתי, בשל הגבורה במילים ובעשייה ובזכות אמירה שלה כי אי אפשר עדיין למגר את העוני בעולם אבל אפשר להתחיל. אפשר להתחיל בקטן, עם דברים שאנו יודעים שהם עובדים!

אני רוצה לשאול אותה, על כוס יין מקומי, על המקומות בהם היא פועלת; להבין איך ישנים בלילה כשנחשפים לכל העוני הזה ואיך היא מגשרת בין החיים המעבדתיים והנהנתים בעולם המערבי לחייהם השונים כל-כך של אנשים כה רבים בכל רחבי העולם; רוצה לשאול האם יש לה גם חיים אישיים או שהדרך היחידה להציל את העולם היא להשקיע את כל כולה בעשייה הזו עד שלא נותר מקום לאינדיבידואליות, להנאות; רוצה לברר מה אני, אנחנו, יכולים לעשות; רוצה לשאול אותה מאיפה מגיעות העוצמות שהתגלמו בה, בחורה צעירה כל כך.

אני מתכננת לברך אותה על התקווה שהיא מביאה לעולם, תקווה לתיקון. 

באחד מהניסיונות שערכה המעבדה הוכח שתקווה היא כוח גדול ועצום בעל יכולת התמרה ללא פרופורציה לגורם הבודד, לקטליזאטור, שהתניע אותה. אסתר דופלו היא התקווה והמודל שלי. ברוכה הבאה לסוכתנו.

"גבורה זו הספירה המצמצמת את ההארה אל מי שראוי לה בלבד. בספירה זו היחס אל כל יצור הינו לפי מעשיו הנמדדים על פי אמת נוקשה. תפקידה היא להעניק עצמאות למציאות ולהכיר בקיומה...בנפש האדם ספירה זו מתארת התנהגות נוקשה, "לפי הספר". נתינה על פי צרכיו המינימליים של האחר בלבד, ללא התחשבות בחולשותיו ורצונותיו. כמו גם ההכרה בעצמאותו ונבדלותו של האחר. ספירה זו מקושרת לדמותו של יצחק." ויקיפדיה
to top
קישור חיצוני
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה
‏שרגא, תודה על המחמאה ותודה גדולה על ההארה! מודה שאני מוצאת עצמי נטולת חשיבה ומילים מול אנשים בעלי יכולת עשיה כזו. עוד כמה כמוה והעולם באמת היה יכול להיות בריא יותר... חג שמח, עדית ‏Idit Segev ‏@ 03 Oct 2012 07:45
‏עדית , כתיבתך נפלאה. קראתי את המקור ותמצת אותו כל כך יפה. עקרונות הפעולה שלה מצויים בהרבה תורות ניהוליות וקואצ'ינגיות.דהיינו לפרק כל בעייה גדולה למרכיבים קטנים יותר. ייחודה ביישום ,בהיקפים הגדולים ובמחויבות המוסרית והמדעית. כולנו יכולים ללמוד ממנה וסתיו שפיר בכלל זה. לקחתי את הלינק לפייסבוק שלי. תודה על ההשראה וגם על הגיבורה של אתמול. חג שמח! שרגא ‏שרגא רזניק ‏@ 03 Oct 2012 01:01
‏את מעשירה את ליבי בספורי פלא, ומפנקת את כולנו בתגליות אנושיות שמחדדות מאד את המילה עליה דברת בדברך על פרופ' אסתר דופלו - תקווה. בתוך כל ההמולה, והפחדים החששות, ומצוקות הךב - יורד עלינו חג, ואת מקשטת אותו בפניניך. נסעתי היום ללב המפרץ, בנסיעה חזרה, עליתי לאוטובוס, הנהג היה חייכן, חובש כיפה, נעים כזה. לא היה לו עודף לשטר הגדול שלי, והיו לי פחות מדי שקלים לכרטיס...הוא הוציא מכיסו, והשלים לי את החסר. "מה אני אשאיר אותך בחוץ?" הוא אמר בחיוך. עניתי לו :"זה כאילו שהזמנת אותי לסוכה שלך". שנינו יצאנו נשכרים. עליתי, ואחרי אפיזודת הכסף, התישבתי לי נינוחה, ושמחה בחלקי, עד שהבחנתי שהנסיעה מתארכת לה, ובמקום לב המפרץ, אני מתחילה טיול נפלא לאורך החוף. [ ליד מוזיאון חיפה יש אוטובוס לתחנה המרכזית, אבל מי שלא יודע שיש שתיים כאלה זו של חוף הכרמל, וזו של לב המפרץ יכול למצוא את עצמו בדרך לתל אביב...כלומר לחוף הכרמל.] זמני היה בידי, ולא התרגשתי, הייתה שעת בין ערביים, ומעל הים הכסוף, נפרש דוק של עננים רכים, כמו סוכה של חסד ענקית, שמרגיעה את כל העולם. איזו התרגשות, טיול במתנה. הגענו לתחנה הסופית, נגשתי בשקט בשקט לנהג,"שבסוכתו אני מתארחת", ואמרתי לו שכנראה טעיתי בכיוון. "אל דאגה" הוא אמר , המארח הנדיב ומאיר הפנים שלי, שבי בנחת, אני מעלה נוסעים חדשים, ודוהר אתך דרך המנהרות ללב המפרץ."...זה לקח שמונה דקות, ועברתי עולם ומלואו. טיול מקסים של סוכות ב- שישה שקלים וקצת. מועדים לשמחות וטיולים. ציפי ‏ציפי בנציון ‏@ 02 Oct 2012 22:11
‏איך נאמר כבר קודם.. צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות. אהבתי ‏orly ‏@ 02 Oct 2012 21:27
‏איזו מקסימות!! גם יפהפיה וגם פרופ' וגם אידאליסטית!! באמת מודל. ‏Rut Drori Binder ‏@ 02 Oct 2012 18:48