הוד

ההזדמנות לארח אושפיזין אשה ,פתחה בפני מרחב של אפשרויות מגוונות .הפיתוי להזמין דמויות שונות מההיסטוריה היהודית בכלל או הישראלית בפרט היה גדול .כמה נחמד היה לו יכולתי לארח בסוכתי את ...


אודי סלעאודי סלע בן 52, אלמן ואב לשתי בנות, בן וחבר קבוץ ניר עם שב"עוטף עזה".
במהלך שנותיו בקיבוץ, נשא בו בתפקידים מרכזיים שונים.
בשנים האחרונות עבד בתפקידי ניהול שונים בתל אביב באחד הבנקים הגדולים.
כיום פעיל בתחום ה"מדיה החברתית " וכותב בבלוגים שונים .   

ההזדמנות לארח אושפיזין אשה ,פתחה בפני מרחב של אפשרויות מגוונות .הפיתוי להזמין דמויות שונות מההיסטוריה היהודית בכלל או הישראלית בפרט היה גדול .כמה נחמד היה לו יכולתי לארח בסוכתי את שרה אהרונסון , מראשי רשת הריגול ( ניל"י ) ולתהות על אומץ לבה ונחישותה וגם על המחיר האישי אותו שילמה. הייתי שמח להכיר מקרוב גם את רחל המשוררת ולהבין החלטותיה או לפגוש את חנה סנש.נשים שהוכיחו במעשה וביצירה אומץ לב יוצא דופן ,פורצות דרך שקשרו את גורלן האישי ברעיון הציוני וגם מימוש חזון הקמתה של המדינה.

הייתי שמח לארח שוב את חמתי האהובה  אביבה קלקא ז"ל ,אשה יוצאת דופן שהלכה לעולמה לפני מספר שנים .אביבה נולדה בארץ ובנעוריה התגייסה לפעילות מחתרתית בהגנה בתקופת המנדט הבריטי .כשהייתה בת פחות מ20 שנה היא הקימה בתל אביב רשת של נערות שאספו ידיעות מודיעיניות מקצינים אנגליים .רשת מודיעינית שזכתה לשבחים רבים .מאוחר יותר אחרי הקמת המדינה ,אביבה מונתה לעמוד בראש "חיל הנשים" בחיל האוויר ויסדה את תפקיד קצינת הח"ן בחיל .כשהשתחררה משירות הקבע ובהמשך חייה ,נשאה בתפקידים רבים במגזר התעשייתי ועוד .למרות כישרונותיה המרובים היא שמרה על ענווה גדולה ,וניחנה ביכולת אמפתיה והקשבה,חכמת חיים שלא הכרתי כמוהן עד היום.

תמר סוברןאחר מחשבה והתבוננות על חיי החלטתי שאני מבקש לארח דמות שהשפיעה על חיי עמוקות ושיש לה חלק חשוב בעיצוב עולמי התרבותי, החינוכי והאישי ושעד היום לא הייתי לי הזדמנות להודות לה על אמונתה בי בתקופת נעוריי הסוערת  בה מורים ומחנכים אחרים איבדו את אמונם בי.  על היותה אור בהיר וגדול באפלת שנות נעוריי בבית הספר. 

כשאני חושב על כך, צר לי שעד היום  לא מצאתי בי את העוז והבגרות לחפשה וליצור עמה קשר ולהודות לה על מקומה החשוב בחיי הגם שאני בספק גדול אם היא כלל זוכרת אותי ובוודאי שאינה מודעת למשמעותה בעייני.  

קוראים לה תמר והיא הייתה המורה שלי לספרות בתיכון .מבדיקה שערכתי במחשב גיליתי שהיא, למרבה השמחה, חייה ומשמשת כפרופ' באחת האוניברסיטאות הגדולות בארץ .

תמר הייתה מורה צעירה ויפה לספרות, יוצאת דופן בנוף המורים שהקיף אותי בבית ספר האזורי הקיבוצי בו למדתי. היא הראשונה שזיהתה רגישותי הנפשית ואת יכולותיי וכישרונותיי בתחום הכתיבה וההבעה  ועודדה זאת מעבר לנדרש מצד מורה בתיכון. תמר  חשפה בפניי עולם שלם וקסום של ספרות קלאסית ומודרנית באמצעות רשימות קריאה שהייתה מכינה עבורי ואפשרה לי לשוחח עמה על חוויות הקריאה שלי מעבר לשעות הלימוד. היא הייתה המורה היחידה שניהלה עמי דיאלוג  כ"שווה בין שווים" והעריכה דעתי בתחומי ידע שונים.

תמר לא וויתרה לי כתלמיד ובנתה חלק מביטחוני העצמי כמתבגר מלא ספקות, חסר בטחון וחריג. היא עודדה את רגישותי וטיפחה בי את היכולת להתחבר לרגשותיי ולהעז לדון בהן. היא לא נבהלה מביקורת עמיתיה ב"חדר המורים "או אחרים והלכה עמי כברת דרך. בזכות עקשנותה של תמר גמעתי מספר ספרים כל שבוע ולימדתי עצמי תחומי ידע רבים.

על האמונה בי והתמיכה בשונותי אני מרכין ראשי מולה ומבקש לארחה ולחבקה בהודיה. חבל שדמויות חינוך כמוה הפכו לנדירות בימנו.


"הוד, שם הספירה הנו מלשון הודאה על האמת, אמירת תודה, ומשמעותה המילולית כמראה מרשים.

ספירת "הוד" מקושרת לדמותו של אהרון." ויקיפדיהto top
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה
‏זה עתה נקלעתי לדברים האלה שנכתבו זה מכבר וטוב שתועדו. האפשרות להחשף למידע מסוג זה אפשרית בזכות הטכנולוגיה. תמר , מורתך בקיבוץ היא חברת ילדות שלי. פסענו יחד בשבילי החיים החל מכתה ב' כמדומני. תמר - תמי ואני ילידות תש"ח ומה שניטע בנו בימי בית הספר - נישא עימנו עד עצם היום הזה. המורה שאתה זוכר, הייתה חברה, מעודדת ומחזקת כבר בימי בית הספר. הקשר נשמר וגם אם חיינו מובילים אותנו לפגישות מעטות ולעיתים רחוקות, נישא את המשקעים החיוביים האלה - תמיד. שמחתי לקרוא את הדברים ‏חנה בן אליעזר קרטיס ‏@ 14 Feb 2016 05:32
‏מאד אהבתי את מה שאודי כתב על מורתו תמר. מרגש, מחכים, ומזמין לחשוב. לעיתים קרובות אני מספרצ לילדי על המורים שלי, אלו שליד בא ואמא , היו מורי הדרך שלי, שהיו דוגמא אישית בלי הרבה רעש וצלצולים, ואני שמחה שידעתי להביע את הערכתי להם בעודם בחיים. תודה אודי. ‏ציפי בנציון ‏@ 11 Oct 2012 12:26