9/11/2001, שלא נשכח

17 שנה עברו?! באמת??

הייתי בהריון עם אלה בבית האמריקאי שלנו בווסט ניוטון [פרוור של בוסטון]. אחי אלון התקשר ואמר "ראית?..." מששמע את השתיקה בצד השני של הקו הוסיף ואמר "תדליקי טלויזיה!" וניתק.

שוב ושוב שידרו הרשתות השונות את הצילומים המחרידים של המטוסים נכנסים בקיר המגדלים כאילו בסרטון מצוייר. את הקריסה כבר ראיתי בזמן אמת. כישראלית זה החזיר אותי מייד לתחושות של ליל רצח רבין... סוף-העולם קרב!

עוד אני זוכרת את ההורים של ילדי בית הספר פזורים סביב סביב בשעת האיסוף, חפויי ראש, נדהמים, מבועתים. "איך אסביר לו?" שאלה אותי דניס אמא של ג'וליאן " איך אסביר לו שמישהו יכול לשנוא את אמריקה כל-כך?"
17 שנה עברו. והבוקר הגיע הסרטון הזה והכה בי בחוזקה -עשר עובדות על קריסת מגדלי התאומים, נעמה גרין, מתוך אתר הידברות, נכתב ב-2017  

1. בבוקר 11 בספטמבר 2001  חטפו טרוריסטים מארגון הטרור 'אל קאעידה' ארבעה מטוסי נוסעים, של טיסות פנימיות שהמריאו מנמלי תעופה בארצות הברית, כאשר מאות נוסעים על סיפונם. החוטפים, מצרים וסעודים, דקרו את הדיילים באמצעות סכינים יפנים פשוטים והשתלטו על תאי הטייס, תוך שהם דוקרים את הטייסים. החוטפים, שעברו הכשרה בטיס, הפנה את המטוסים אל עבר יעדים הידועים כסמלי הכוח של אמריקה: מגדלי התאומים שבמרכז הסחר העולמי בניו-יורק, מבנה הפנטגון וגבעת הקפיטול בוושינגטון.

2. בשעה 08:46 ב-11.9.2001 פגע המטוס הראשון במגדל הצפוני של בנייני התאומים, שקרס לאחר שעתיים. 17 דקות לאחר מכן, בשעה 9:03 בבוקר, התרסק המטוס השני אל תוך המגדל הדרומי. לאחר מכן פגע מטוס שלישי בבניין הפנטגון בוושינגטון.

3. מטוס רביעי חטוף התרסק בשדה פתוח בפנסילבניה, לאחר מאבק בין החטופים ובין הנוסעים. ככל הנראה המטוס היה בדרכו לאזור הבית הלבן.מהקלטת השמע של תא הטייס של טיסה זו, אפשר לשמוע את ניסיונות ההשתלטות של הנוסעים ואנשי הצוות על המטוס החטוף, לאחר שנפוצה השמועה על התרסקות שלושה מטוסים דומים שנחטפו באותו בוקר, דרך הטלפונים הניידים של הנוסעים. הנוסעים, שהבינו כי מטוסם הולך להתרסק אל תוך בנין המכיל אנשים רבים, ניסו לפתוח בכוח את דלת תא הטייס הנעולה, והמחבלים שהיו בפנים החליטו לרסק את המטוס מוקדם מהמתוכנן.

4. כמה נוסעים ואנשי צוות שהצליחו לערוך שיחות טלפון מהמטוס סיפקו מספר פרטים: שעל כל מטוס היו מספר חוטפים, ולא אחד, ושבתהליך ההשתלטות על המטוס החוטפים השתמשו בגז פלפל וגז מדמיע, ואף דקרו כמה אנשים.

5. במגדל הצפוני נלכדו 1,355 אנשים בנקודת הפגיעה או מעליה, ומצאו את מותם בשאיפת עשן, או שקפצו או נפלו מהמגדל על מנת לברוח מהלהבות והעשן, או שנמחצו בקריסה הסופית של המגדל. במגדל הדרומי נהרגו 630 אנשים, כמעט מחצית מכמות ההרוגים במגדל הצפוני. הסיבה לכך היא שהמגדל הצפוני נפגע 17 דקות לפני המגדל הדרומי. עם הפגיעה במגדל הצפוני, החלו גם אנשי המגדל הדרומי להתפנות, ובכך הצילו את חייהם.

6. לפחות 200 אנשים נפלו או קפצו אל מותם מהמגדלים הבוערים; 411 עובדי שירותי החירום נהרגו כשניסו להציל אנשים לכודים ולהילחם בשריפות שהשתוללו באזור; 340 כבאים, 23 שוטרים ו-37 שוטרי תנועה נספו; 8 מגישי עזרה ראשונה, חובשים ופרמדקים נהרגו אף הם. 658 מההרוגים עבדו בחברת 'קאנטור פיצג'רלד', בנק השקעות ששכן בקומות 101-105 של המגדל הצפוני, הרבה יותר מכל חברה אחרת.

7. רק 1,600 מהקורבנות זוהו בוודאות; הכוחות הרפואיים אספו בסביבות 10,000 חלקי עצם ורקמות לא מזוהים מאתר הפיגוע וחלקי עצמות המשיכו להתגלות שנים רבות לאחר האסון.תהליך זיהוי באמצעות DNA עדיין ממשיך בניסיון לזהות עוד הרוגים. נכון לשנת 2011, 1,631 קורבנות זוהו, בעוד ש-1,122 קורבנות עדיין לא זוהו, וחלקי גופותיהם נטמנו במתחם הזיכרון וההנצחה לרגלי המגדל החדש שנבנו במקום.סך ההרוגים שבמתקפות אלו הוא 2,996 אנשים נספו בהתקפות אלו. מספר זה כולל את נוסעי ארבעת המטוסים (227 האזרחים ו-19 הטרוריסטים), שמהם לא שרד איש. בין ההרוגים היו 5 אזרחי ישראל, וכ-270 עד 400 יהודים.

8. פיגועי ה-11 בספטמבר גררו את העולם למלחמה עולמית בטרור האיסלאמי. מלחמות ארה"ב באפגניסטן (2001) ובעיראק (2003), שעדיין לא הגיעו לסיומן, הן חלק מההשלכות של מתקפת הטרור הזו.

9. בעקבות הפיגועים השתנה היחס העולמי לטרור, ומדינות רבות חוקקו חוקים חדשים למלחמה בטרור, וכמו כן הרחיבו את סמכויותיהם, היקפם וציודם של כוחות אכיפת החוק. לאחר שנים של מצוד אותר בן לאדן וחוסל         במאי 2011.

10. הריסת מגדלי התאומים הובילה לפגיעה עמוקה בכלכלת מנהטן, בד בבד עם השפעה משמעותית על השווקים העולמיים. ניקוי אזור מרכז הסחר העולמי מההרס הרב הושלם רק במאי 2002. גם הפנטגון שופץ בתוך כשנה.
to top
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה
‏ שאומרים ווג'ראס זה זה ... ‏Dan Gilad ‏@ 12 Sep 2018 09:53