ליל הסדר, חוויות והגיגים...

הבוקר שאחרי ערב החג התחיל מאוחר...מאוחר מאוד. לא ידעתי כמה עייפות נצברה בי בהכנות, בהתרגשות ובערב עצמו. אצלנו חגגו השנה בסימן "פליטות" כהמשך ישיר לעיסוק בפרוייקט החשוב שיזמה חברתי אורלי פלדהיים "מרק לוינסקי" המופיע באתר ב: Friends&Links. לא דיברנו פוליטיקה ומדיניות אבל דיברנו רבות על אנושיות, רעב, גרוש, חלומות והגירה.

החוברת שהכנתי לשולחן החג נפתחה בהגדרה: 
פליט הוא אדם שנמלט מביתו או מארצו. לאחר כריתת אמנה בדבר מעמדם של פליטים, נוצרה לפליטים זכות למעמד פוליטי עקב מלחמה או רדיפה מחמת גזעם, דתם, לאומיותם, מוצאם האתני, חברותם בתנועה חברתית מסוימת או דעותיהם הפוליטיות. פליטים המבקשים הכרה והגנה מהמדינה הראשונה אליה הגיעו במהלך בריחתם ממדינתם, מוגדרים כ"מבקשי מקלט" על פי האמנה. הגדרת מעמד הפליטים לפי האמנה בדבר מעמדם של פליטים, איננה חלה על מקרים של אסונות טבע או משברים כלכליים." [ויקיפדיה]
בישראל חיים קרוב ל-55 אלף פליטים ומבקשי מקלט, כמחציתם מאריתריאה ו-15% מסודן.  
, צצצמחי בר בארץ ישראל 1960חרצית עטורה, רות קופל
בהמשך הייתה מעין הצהרת כוונות:

נספר את סיפור אבותינו שביום זה י"ד ניסן החליטו לעשות מעשה ולהפנות גב לצורר שהתעמר בהם ולצאת לדרך הקשה והלא ברורה לארץ המובטחת. נשמע מוכר? 
לא מזכיר קצת את החברים שישנים בגינת לוינסקי? אלו שבורחים מאריתריאה או סודן?
נרחיב את המושג גם לתחושות פליטות שחווינו בחיינו, אישיות ולא בהכרח דרמטיות. נשלב אמירות וסיפורים אישיים שיעשירו את הסיפור ההיסטורי הכללי בסיפורים אישיים של היסטוריה משפחתית וגם יעמיקו את ההכרות בננו. ננסה להוציא את סיפור ליל הסדר מאבק החפירות הארכיאולוגיות ונבדוק איך הוא מתחבר למציאות חיינו פה ועכשיו.  

וכך בין היתר עשינו:
הקראנו את שירו של אמנון ריבק, כל אדם צריך מצריםhttp://leratzon.blogspot.com/2009/04/blog-post_17.html

סיפרנו בהגדה ובסיפור יציאת מצריים, בקריאה ובשירה, ובנוסף שוחחנו, העלנו במהלך הערב שאלות, בעיקר שאלות, על פליטות בני ישראל אז ו"הפליטים" היום, סיפור מסעם לארץ של יהודי אתיופיה, סיפורו האישי של יחזקאל, ראש הסדר שהגיע ארצה מפרס כילד, אחד מעשרה. דיברנו על רעב, מושג שלשמחתינו רחוק מחיינו אבל עדיין קיים בחיי אחרים, על צדק וצדקה.

קראנו קטע מתוך דברים שכתב בנושא הרב דני סגל, רב היישוב הדתי-חילוני אלון,  בשם דלתות מסתובבות: "דלתות נפתחות ונסגרות במהלך ליל הסדר, ההזמנה לעניים מלווה בפתיחת דלת, וגם אליהו הנביא יוצא ובא...יפה לחשוב על מהלך אלפי השנים. על תחילת היציאה לחרות, שלוותה בהגפת דלתות, ועל המקום של החירות השלמה, שבו דלתך כבר יכולה להיות פתוחה. מנהג יפה של פתיחת הדלתות, הלב והכיס - מתקיים לפני חג הפסח. וכך מתאר אותנו - הרב אליהו כי טוב, בספר התודעה:
, הגדרה בקובץ מצורף נעמי פינברון-דותן, מתוך צמחי בר בארץ ישראל 1960 חרצית עטורה "מנהג בכל ישראל שבימים הראשונים של ניסן גובים "מעות חטין" מכל בני העיר כפי אשר תשיג ידם, וקונים במעות אלה חטים לפסח ומחלקים לעניי העיר איש איש כפי צרכיו לפסח. וכן נותנים לו שאר צרכי החג ביין בשר ודגים, או נותנים להם מעות והם קונים צרכיהם בעצמם. ונהגו מנהג זה לפני הפסח לא משום מצוות צדקה, שהרי מצוה זו נוהגת בכל השנה כמו בפסח, אלא משום חרות נהגו בו. שאפילו כבר קיים אדם מצות צדקה כהלכתה, אין הוא מרגיש חרות בנפשו אם הוא יודע שבסמוך לו נמצאים רעבים שאין להם מה יאכלו..." (ספר התודעה, אליהו כי טוב)
ואם נזכה באמת שישבו כולם, ויזכו להסב אל הסדר, בשמחה ובחרות מרב, כל נוכל לומר בפה מלא:
'השתא - בני חורין'.  "
 
צחקנו...שתינו...אכלנו...ושוב צחקנו,
            וקינחנו עם עוגת המצות ולא רק איתה...

וסיימנו עם קטע משיר של יהודה עמיחי, תירים:
יהודה עמיחי, שלווה גדולה: שאלות ותשובות
חרצית עטורהואצלך? איך עבר החג?? אילו מסורות ומנהגים משפחתיים מייחדים את שולחן הסדר שלך?
אשמח לתשובות ישירות בשליחת טלגרמה בחלק ה'תגובות' של העמוד.
כך אוכל לשתף, ונחלוק כולנו בסיפורים וחוויות.
חג שמח,
              עדית 
to top
חרצית 001.jpg
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה
‏טוב, התכנסו שלשה דורות מבנות ובני שבט לוי בבית ההורים בקרית אונו וקראנו את ההגדה התימנית (שהיא שונה במקצת מהמסורתית). הילד הצעיר התכבד בקריאת מַה נִּשְׁתַּנָּה הַלַּיְלָה הַזֶּה מִכָּל הַלֵּילוֹת מִכָּל הַלֵּילוֹת? בתימנית שהוא מבחן לאיך הנער מסלסל בקולו. ובסבב כולנו ניסינו לצחצח את הגרון בח' וע' בקטעי הקריאה השונים, כדי שיעלוץ ליבם של המבוגרים ונרגיש שאנו יצאנו מתימן...סליחה ממצרים. אז אם תהיתם איך נשמע 'אחד מי יודע' זה בערך כך: http://www.temoni.org/?p=3816 חג שמח. אילנה לוי ‏אילנה לוי ‏@ 08 Apr 2012 08:02
‏טוב, אני רוצה לספר איך - ב מקום לצחצח ולבשל - עליתי לירושלים. צילמתי את יום ששי הקדוש של הנוצרים - חלק מחגיגות הפסחא - הצילומים בקישורית הזו - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150933527108345.526020.825713344&type=1&l=b7a8b74592 גם כעת, בשעה קצת מטורפת זו - אני עולה לירושלים.... בין האורחים ומאחללי החג - אתרופולוגיה ירושלמית מעורבת בשלל עולי רגל מכל העולם. היום - יום א של הדקלים - של הנוצרים אורתודוכסים... חג שמח לכ ו ל ם!!! ראו קצת - כאן. וחג שמח - עדית. ‏Idit Segev ‏@ 08 Apr 2012 06:52
‏Idith.....moi jacob talmi....j ai passe la fete dans un restaurant de poissons avec mes deux meilleurs amis...chretiens....qui n ont pas voulu que je sois seul ce soir la.... J etais dans le nordeste....a natal...au bresilllregion ou il n y a pas de juifs.. Nous avons mange du poisson...nous avons bu du bon vin....et ils m ont questionne sur la fete...ils voulaient savoir ce que ma famille faisait au meme moment...j ai tout raconte...l histoire...les traditions.. Le moment le plus emouvant c est que quand on a leve le 1 er verre de vin.mon amie ivana m a dit ...hag pessah sameah....elle avait regarde sur internet avant pour me faire plaisir.. Voila mon pessah 2012 .. Hag sameah.. Yacov. madrich10@gmail.com ‏Idit Segev ‏@ 08 Apr 2012 00:22