השולחן של יניב סלע

לפני כחצי שנה הגעתי לאזור פלורנטין משוטטת בלי מטרה או כיוון מסוים. מבעד לחלון ראווה לא גדול  קרצו אלי תיקים וארנקי עור שעוררו מיידית תחושת נוסטלגיה ו-deja vu ... היה בהם את אותה פשטות ובסיסיות שאפיינה עיצוב בעור בשנות השבעים-שמונים ועם זאת היה ברור שיצאו הרגע מתחת ליד תופר מיומנה. נכנסתי, בטח שנכנסתי...

הדבר הראשון שתמיד מכה כשנכנסים לחנות מוצרי עור הוא הריח המיוחד של החומר. הפעם נילווה אליו דוק עדין של ניקיון ובושם גברי. גם הסדר הלא מוקפד, לכאורה, בו הונחו התיקים בחלל החנות הקטנה - משחקים מחבואים עם כינור וגיטרה-  שידרו אותות של קפדנות ודיוק. בתור מי ששנים לא מעטות סידרה שבוע אחר שבוע חנות מלאה מוצרים [ובתקופות מסוימות גם חנויות של אחרים] יש בי הבנה והערכה רבה למה שדורש המראה שנראה ללקוחה כ- "זרוק ואקראי."

הביקור ההוא הסתיים בקניה ובחיבוק מפתיע של יניב סלע, המעצב והבעלים של החנות. חיבוק שהפתיע אותי אבל שידר אהבת אדם וחום אנושי רב. השבוע חזרתי אל יניב להעמיק את ההכרות איתו ולאסוף מתוך החנות כמה דגמים שנראים לי מתאימים לטעם הצפוני.

יניב נולד וגדל לפני 39 שנים באשקלון. אהבה גדולה שוררת בינו לבין הוריו. אבל את חייו הוא חיי, כבר למעלה מ-17 שנים בתל-אביב. "אני שייך לפה לגמרי. כשאני עולה על איילון, אני מתחיל להרגיש בבית" הוא אומר. במידה רבה הוא סוג של אוטודידקט: למד קצת תפירה בקורס ערב בשנקר, למד תדמיתנות והחל לעצב בגדי נשים ומדי פעם עיצב להן גם תיקים. אט אט הרגיש שהעיסוק בתיקים ובמיוחד בעור, מושך אותו יותר. "מבחינתי עיצוב התיקים מהעורות הם המחווה האחרונה שלי לנשמה שהייתה בהם."

כאיש רוחני העוסק ביוגה ומדיטציה התיקים של יניב סלע מיישמים קיימות ומיחזור עכשוויים.  היצירות עשויות  עבודת יד מעורות גולמיים, הנרכשים מהמרפדיות התעשייתיות הסמוכות לחנותו. זמינות החומרים שאיתם הוא בוחר לעבוד משפיעה בהכרח גם על חוסנם ואיכותם של התיקים. בתחילת הדרך הוא היה אוסף עורות משולחנות העבודה במתפרות הגדולות ואף זוכה לחיוך ותודה. היום החומרים נרכשים...ככה זה בעולמנו.

עד לא מזמן התנהל העסק מכוך קטנטן בפלורנטין, מעין סטודיו מאולתר, אבל לפני כשנה נפתחה החנות ונמצא האיזון המיוחל בין הצורך ליצור בבדידות ושקט ובין מפגש פתוח עם העוברים והשבים, בין חלל תצוגה מרווח ובין המקום האהוב על יניב מאחורי מכונת התפירה.

למרות שאיננו "תוצר" של אחד מבתי הספר לעיצוב, משמש יניב יועץ, מנטור ואוזן קשבת ומנחה לסטודנטאים לעיצוב מוצר, אביזרים ובגדים. עדות ליכולת הצמיחה וההתפתחות האישית, העצמאית שלו כמעצב.

יניב מאמין ש-
"Everything is possibll" 

יניב סלע 
     החנות של יניב שוכנת ברחוב הרב ידידיה פרנקל 37 תל אביב. כדאי לתאם בטלפון -052-2700102 
to top
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה