"מול חלון משקיף לים התיכון "
חוברת מיזמים חברתיים


בשנת תש"ע 2009-10 לקחתי חלק בשנת לימודי העשרה בתכנית תהודה של בית מדרש קולות. יום לימודים מלא וארוך הוקדש בכל שבוע לשילוב בין בית מדרש יהודי פלורליסטי ללימודים בתחום העשייה החברתית.  חבורה אקלקטית של נשים וגברים בגילאים שונים, תחומי עניין ועיסוק מגוונים ומבחר הקשרים לעולם היהודי, שלושה מנחים מצויינים, מרצים ממייטב הוגי הדעות והפעילים החברתיים בארץ. שנה מרתקת.

בית המדרשלקראת סיום שנה"ל הרמנו בכוחות משותפים ארוע גדול שיחשוף את המיזמים עליהם חלמנו במהלך השנה, ויעזור לנו לגייס תמיכה וליווי להוצאתם לפועל. בנוסף רצינו לקבע ולשמר את הרעיונות בחוברת ולשמחתי הרבה נמצא גם תקציב הוגן להפקה גרפית תוצרת סטודיו אור.

אורלי ואני גיבשנו קונספט בו יקבל כל אחד מ-13 הבוגרים של התכנית  כפולת עמודים. בעמודים ישולבו תקציר של קורות חיים, חומר אינפורמטיבי על המיזם המתגבש ותרגום תמציתי של המיזם בשפה האנגלית. כדי להיטיב ליצג את הבוגרים החלטנו להוסיף תמונת פספורט של כל אחד, ציטוט שנבחר על ידי הבוגר בקפידה כמיצג את
תפיסת עולמו וכן צילום ערמת ספרי השראה. 

את הרעיון לערמת הספרים שאבתי מהאמנית נשים מהמדף שלי, נורית ירדן
נורית ירדן
בסדרת עבודתה "נשים מהמדף שלי". 
נדמה לי שהספרים, יותר מכל אלמנט אחר בחוברת,
הצביעו על המגוון האנושי שחבר לתכנית זו. 

מחלון הבית ביפושם החוברת "מול חלון משקיף לים התיכון" נבחר משירו של יהודה פוליקר כמחווה לנוף שמשקף מחלונות הבית הערבי ביפו בו למדנו, אשר שיקפו לנו לאורך כל השנה אקליפטוסים יפואיים, חולות וים. 


חזית
מבחינה עיצובית בחרנו בצבע חום כצבעם של ספרי הקודש, הרגשנו שהוא נותן לחוברת מישנה רצינות. הבחירה בחום הכהה איפשרה לנו להשתמש  
בקוביות קטנות מהלוגו של קולות כמוטיב מוביל.
אורלי טבלה אותן בצבעוניות עליזה ששאלנו מסדרת הספרים בצילום שנבחר לכריכה כי שילב את הספרים, החלון והים.  הצבעוניות מלווה את הקורא פנימה וממשיכה ליחד ולבדל את חברי הקבוצה זה מזו.


תהליך העבודה על החוברת כלל התמודדות קהילתית לא פשוטה מול ריבוי קולות בעלי דעות, רצונות וקצב שונים. מאידך החלק היצירתי נבנה משעות רבות של חשיבה ומיון חומרים ביחד עם אורלי שעל העיצוב הגרפי.


בסופו של תהליך, כאשר הגיעה החוברת מהדפוס הרגשנו שעשינו הפקה שמטיבה ליצג את האנשים המיוצגים בה. החוברת חולקה לבאי  יריד המיזמים בבחינת "שלח לחמך על פני המים" . חלק מבוגרי התכנית הצליחו להתניע את המיזמים שלהם והם עסוקים בבנייתם בימים אלו.
to top
thooda 20-21.pdf
תגובות
שם:
כתובת מייל:
captcha
לשליחת טלגרמה