הפונדקאית, שמריהו לוין 7 חיפה

ת"ז היסטורית -
שנת בנייה 1933 בערך   
אדריכל יוסף ברסקי  
קומה שלישית מארבע 
דירה רחבה ומוארת בבית בסגנון ערבי  

לבית [כי פעם לא בנו דירות] יש שתי דלתות כניסה, תקרות גבוהות, ריצוף בדוגמאות מגוונות, קירות בצבעוניות מרובדת, שכבות של חיים שמתגלות מבעד לפיסות צבע מתקלף. ארבע מרפסות עוטפות את הדירה, אחת מעוגלת ממוקמת מול צמרות הפיקוסים של רחוב החלוץ המאכילים אוכלוסייה של עטלפי פירות לכלכניים. ויונים... מגרגרות.   

כל חדר נפער לחדר שלצידו, מזמין להתחבר למרחב הבא. בימים של פוסט-קורונה נראה שהפתיחות הזאת עומדת במעין סתירה למציאות שכלאה אותנו בבתינו ומאיימת להחזיר אותנו לשם. הדירה מצד המבנה שלה מפזרת הבטחה לעתיד אחר, מחבר, פתוח, תרבותי וממכר. 

כמה פעמים צבעו את הקיר הזה?כשעברה לידי, לא יכולתי להעריך כמה שיפוץ היא צריכה, ולא צפיתי כמה הוא יהיה עדין ומשמר. כשהתחלתי, חשתי איך ישויות נסתרות מושכות  אותי באפסר הרסן ומזכירות לי  - להיות עדינה, לחמול על העבר ולהזמינו אל תוך ההווה. בהשראת קודמיי בדירה שימרתי חלק מעקבות השנים, שכבות צבע, דלתות עץ בכל פתח מ-17 הפתחים שלה ואפילו מתג מקורי אחד בחדר השינה. ברגעי שקט ניתן לשמוע את  הליחשושים מהקירות. 

דמיינתי את הפאר שהיה בה כששימשה את השופט שמש ומשפחתו אך גם את היומיום של 11 הילדים שגידלה בה גב' רחל בשנות השיבעים, שמונים, תשעים. חלמתי אותה שונה מביתי שבגליל, שונה מבתים של חברותי המודרניות, שונה ממה שנתפס כטעם עכשוי.

רציתי שיהיה בה "טעם ערבי" ונגיעות רוסיות או קווקזיות, כמוצאם של השכנים בשכונת הדר הרבגונית. ניסיתי ליצג בה את שלוש הדתות שדרות בכפיפה בחיפה. חשבתי שיאה לה עירוב בין חדש וישן בין מזרח למערב. רציתי שאורחי בדירה ירגישו תחושת בית, בלי תלות במוצאם, אבל לא יהיו בביתם וגם לא בבית מלון. חלמתי שדוק של קסם והתרגשות יעטפו אותם אך גם נינוחות ורצון להשתהות, להציץ, לבחון ולהינות.

הדירה בהדר תהיה לנו למגורי-עיר [חיפה!!!] ותוצע גם כדירת אירוח. ניתן יהיה לשכור אותה תחת השם -
Luxury Eclectic Apartment - Haifa in Style לערוך בה מפגש משפחתי, יומולדת חגיגית, ישיבות עסק חגיגיות Off Site, מסיבת רווקות או מפגש לכ -20 אישה ואיש. בנוסף ובעיקר באמצע השבוע, היא תהווה סלון תרבות ותוכן, בית להרצאות, סדנאות, הקרנות והתוועדויות לאנשי תרבות ורוח ולנשות הייטק, כספים, עריכת דין, שפים, אנשי המגזר השלישי ובכלל למי שיחפוץ.
to top
קישור חיצוני