נרות גבורה נשית תשע"ב
הגבורה המועלה על נס בחנוכה היא בעיקרה גבורה גברית, צבאית וטקטית. סביב מועד חנוכה תשע"ב התעוררה בארץ סערה סוחפת בנושא "הדרת נשים". דפוסי התנהגות מזעזעים כלפי נשים, בעיקר במגזר הדתי/חרדי, צפו ועלו לפני השטח והעיתונות מלאה סיפורים קשים לעיכול.
News
שמונה גיבורות , שמונה כותבות, חג אחד יש בי עצב ושמחה מהולים יחד מסיומו של פרויקט "נרות גבורה נשית, חנוכה תשע"ג". עצב כי נגמר, לפחות עד חנוכה הבא, ואני כבר התמכרתי לסיפורים, למספרות ולמושא סיפוריהן כאחת. שמחה כי רבות ורבים מכן קראו, חלק גם הגיבו ולהן/ם ברכה מיוחדת, והשאר אני בטוחה, עוד ימצאו את הפנאי לקרוא ה כ ל. ותשאלו, בצדק, מה נשאר לומר אחרי שמונה ימים מוארים כאלו? ובכן, בעיקר ....
לפרוץ את המעגל - תמר קרא, אתיופיה סדיסיי היתה בת חמש וחצי כשהתייתמה משני הוריה. עד גיל שש היא חייה ברחוב והתקיימה מקיבוץ נדבות ומשאריות מזון שמצאה בפחים. אחרי שישה חודשים של מלחמה יום יומית מול העולם, דנוויט, עובדת סוציאלית צעירה ושאפתנית מצאה את סדיסיי ברחוב והכניסה אותה לבית יתומים בשכונת סרבט שבאדיס אבבה ובכך, הצילה את חייה.  
כלה חשמונאית - גילי צדקיהו כבר כמעט חמש עשרה שנה שבחנוכה אני מהרהרת בדמותה של "הכלה החשמונאית", אחת משלושת הנשים שסיפוריהן נקשרו בחג החנוכה - יהודית בעלת התושיה שהורידה את ראשו של הולופרנס מעליו, חנה האם מקריבת הבנים ואותה כלה נשכחת.
גיבורה? לא בדיוק גיבורה - נועה סיון יואלי גיבורה? לא בדיוק גיבורה. סופרת. מורה, שגיבורות הספרים שיצרה הפכו עם הזמן למייצגות של חלקי הנפש שלי. אז אולי בכל זאת גיבורה? יש מפגשים שמניעים תהליך של שינוי. שבכוחם לזעזע קצת את המערך הפנימי או לפחות חלקים ממנו.  להעיר אותו, לקרוא לו להתארגן מחדש. כזה היה עבורי המפגש עם הסופרת רונית מטלון שלימדה אותי במסגרת התכנית לכתיבה יוצרת באוניברסיטת חיפה.
לחיות כאילו כאן הכל בסדר - יפה כפיר יעל, בתי הצעירה שהיום הוא יום הולדתה, נהרגה בפיגוע בצריפין לפני 10 שנים, 9.9.2003. האסון, הוא חלק מחיינו.  שלושתנו- טל בתי הבכורה, אני ואמי דבורה בחייה, מתעקשות כל אחת בזמנה, לחיות את החיים כאילו כאן הכל בסדר. חיים תקינים, נורמליים, עם כל הטוב. האם הדרך שבחרנו בה,  שלושתנו, כל אחת בזמנה, לחיות את החיים, להיות שפויה, לאהוב וללכת הלאה, האם זה מעשה גבורה? 
...
כניסה לחברים
ה"שמשית"
אלה שגב
"אמא, יש לך פרויקט חדש ולא סיפרת לי עליו?!"
"הופס, סליחה, חשבתי שאת יודעת מזה..." "לא! שמעתי אותך אומרת לאבא שפרויקט ה"פוסטים" מתקדם יפה.."
"נכון. בקשתי מכמה נשים שיכתבו לי על נשים שהן הגבורות שלהן. לכבוד חנוכה, את מבינה?!" ... "מהההההה ? ולמה ממני לא ביקשת?" ... ממממםםםם" "רוצה לכתוב לי?"  ... "בטח! ואני גם יודעת על מי..."
ככה, בלי היסוס ומעצורים, כדרכם של ילדים לשמונת נרות החנוכה הנשיים נוספה ה"שמשית"  עם אמירה אישית צעירה על מה זו גבורה נשית.
‪Read more ...‬
הנר הראשון
עדית שגב
  כמו לאלה בתי, גם לי יש לי המון כבוד לנשים שנלחמות.  מעל לכל מרגשות אותי נשים הנלחמות על צדק ויש לי הערצה של ממש לכאלו שהופכות את המלחמה לצדק לייעודן המקצועי. בעולם הגברי בו אנו חיות, הגלובלי והלוקאלי כאחד, אישה לוחמת...
‪Read more ...‬
הנר השני
טלי שמיר ורצברגר
  בתנועת יד חדה היא הידקה לצווארה את קצהו של צעיף הצמר העבה, מסתירה קמטים מחביאה את המחנק. רק לפני כמה ימים היא קיבלה שם חדש- שרה. אלוקים באופן אישי בחר אותו עבורה, דורש להיות נוכח בשמה...
‪Read more ...‬
לכל הפעילויות